SP Przygotowanie pedagogiczne do nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu

Poniżej publikujemy listę odpowiedzi na najczęstsze pytania kandydatów:

Do kiedy trwa rekrutacja w 2024r.?

Zgłoszenia przyjmowane będą od 3 czerwca 2024r. do 19 września 2024r. Pierwsze zajęcia zostaną zaplanowane na październik 2024r.

Szczegółowe informacje o zasadach rekrutacji znajdują się w zakładce REKRUTACJA.

Jak zapisać się na te studia podyplomowe ?

Rekrutacja na studia podyplomowe odbywa się wyłącznie za pomocą systemu IRK (Internetowa Rejestracja Kandydatów), w którym należy utworzyć konto.

Kandydat rejestruje się w systemie rekrutacyjnym IRK:

  • podaje swoje dane osobowe,
  • wybiera studia podyplomowe,
  • podaje swoje dane o wcześniejszej edukacji,
  • wgrywa skan/zdjęcie dyplomu ukończenia studiów (ew. zaświadczenia dziekanatu odpowiedniej uczelni o zdaniu egzaminu dyplomowego).
Ile trwają studia podyplomowe „Przygotowanie pedagogiczne”?

Studia podyplomowe „Przygotowanie Pedagogiczne” trwają trzy semestry. Planowane rozpoczęcie zajęć: październik 2024r.

Czy zajęcia prowadzone są online czy stacjonarnie?

Zajęcia w ramach SP „Przygotowanie pedagogiczne” prowadzone są w formule online na żywo, z wykorzystaniem platformy MS Teams. Wyjątek stanowią zajęcia z emisji głosu, które zrealizowane zostaną hybrydowo podczas weekendowego zjazdu.

Jakie są terminy zjazdów?

Terminy zjazdów ustalane są przez kierownika SP. Harmonogram zjazdów zostanie przekazany Słuchaczom mailowo po zakończeniu rekrutacji.

Zajęcia odbywają się w środy, czwartki, piątki w godz. 17:00 – 20:10.

Podczas 50 edycji SP „Przygotowanie Pedagogiczne” planowane są również dwa zjazdy stacjonarne, podczas których realizowane hybrydowo będą zajęcia z emisji głosu.

W systemie rekrutacyjnym widnieje informacja, że zostałem zakwalifikowany. W jaki sposób dostarczyć dokumenty?

Dokumenty należy dostarczyć pocztą do sekretariatu SP „Przygotowanie pedagogiczne” na adres:

Politechnika Poznańska, Wydział Inżynierii Zarządzania, SP „Przygotowanie Pedagogiczne” (p. 127), ul. J. Rychlewskiego 2, 60-965 Poznań

Ile kosztują SP „Przygotowanie Pedagogiczne”?

Koszt studiów to 4965 zł.

Istnieje możliwość rozłożenia płatności na trzy raty płatne w terminach do:

  • 30.09.2024r. – I rata,
  • 28.02.2025r. – II rata,
  • 27.06.2025r – III rata.
Czy obowiązuje opłata wpisowa?

Nie, na studia podyplomowe „Przygotowanie pedagogiczne” nie jest wnoszona opłata wpisowa.

Czy praktyki w ramach studiów podyplomowych „Przygotowanie pedagogiczne” są obowiązkowe?

Tak, praktyki są obowiązkowe.

Jak wygląda realizacja praktyk?

Praktyka zawodowa obejmuje dwie części. Część pierwsza to praktyka psychologiczno-pedagogiczna (30 godzin), która realizowana jest w szkole pod opieką psychologa lub pedagoga szkolnego (zgodnie z wytycznymi) lub w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Słuchacz SP opracowuje wraz z opiekunem placówki działania, realizuje je i sporządza sprawozdanie. Druga część praktyk to praktyka dydaktyczna w liczbie 120 godzin, która jest realizowana w szkole pod opieką nauczyciela tematycznego (zgodnie z profilem studiów podstawowych). Słuchacz SP opracowuje wraz z opiekunem placówki działania, realizuje je i sporządza sprawozdanie.

Czy Politechnika Poznańska pomaga w organizacji tych praktyk?

Słuchacz SP samodzielnie wybiera i zwraca się do placówki, w której chce realizować praktyki. Kierownictwo SP na prośbę Słuchacza wystawia zaświadczenie o realizacji i toku studiów podyplomowych uprawomocniające prośbę Słuchacza kierowane do placówki o odbycie praktyk.

Prowadzę zajęcia na uczelni wyższej. Czy muszę dodatkowo realizować praktykę?

Nie, zajęcia dydaktyczne realizowane przez Słuchacza mogą zostać zaliczone w poczet wymaganych godzin praktyki dydaktycznej. Nie zwalnia to jednak Słuchacza z opracowania sprawozdania z praktyk.

Prowadzę warsztaty w domu kultury. Czy mogę zaliczyć je jako praktykę zawodową?

Niestety nie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wyłącznie placówki dydaktyczne (w przypadku praktyki dydaktycznej) są miejscem realizacji praktyk.

W jakich szkołach znajdę zatrudnienie po ukończeniu tych studiów podyplomowych? Czy będę mieć uprawnienie do pracy w szkole podstawowej?

Po ukończeniu SP „Przygotowanie pedagogiczne” zdobywa się uprawnienia do nauczania w szkole podstawowej (klasy 4-8), branżowej; technikum i liceum; szkołach policealnych.

Czy jako uczestnik studiów podyplomowych otrzymam legitymację?

Słuchacze studiów podyplomowych nie nabywają praw studenckich (legitymacja, zniżki, itp.)

Gdzie znajdę regulamin studiów podyplomowych?

Regulamin studiów podyplomowych znajduje się na stronie internetowej Politechniki Poznańskiej. Pobierz Regulamin studiów podyplomowych prowadzonych na Politechnice Poznańskiej

W jaki sposób odebrać świadectwo?

Świadectwo można odebrać osobiście w Dziale Kształcenia i Spraw Studenckich Politechniki Poznańskiej, pl. M. Skłodowskiej-Curie 5, 60-965 Poznań, pokój 308, w godzinach od 7.00-15.00, tel.: +48 61 665 3539.

Na wniosek absolwenta, dokument może zostać wysłany pocztą. Podpisany wniosek należy przesłać na adres mailowy: studia.podyplomowe@put.poznan.pl lub pocztą tradycyjną. Wzór wniosku dostępny jest na stronie: https://www.put.poznan.pl/odbior-swiadectw

Jak uzyskać duplikat świadectwa ukończenia studiów podyplomowych?

W przypadku utraty oryginału świadectwa ukończenia studiów podyplomowych absolwent może wystąpić do Uczelni z pisemnym wnioskiem o wydanie jego duplikatu.

W celu otrzymania duplikatu świadectwa absolwent powinien zwrócić się z prośbą o jego wydanie na adres e-mail: studia.podyplomowe@put.poznan.pl lub pocztą tradycyjną na adres:

Dział Kształcenia i Spraw Studenckich Politechniki Poznańskiej
pl. Marii Skłodowskiej-Curie 5
pok. 309
60-965 Poznań

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas!

Jeśli masz pytania dotyczące procesu rekrutacji: sylwia.lukaszewicz@put.poznan.pl, sylwia.zdeb-galecka@put.poznan.pl

Jeśli masz pytania dotyczące kwestii merytorycznych (programu studiów podyplomowych, praktyk): ewa.wiecek-janka@put.poznan.pl